Priser

Vinduer, prisoversigt

Vindue og terrassedør på dansk parcelhus
Oversigten er bygget over priser indhentet hos danske prisguider i oktober 2026.

Den billigste vej til nye vinduer er ofte et fastkarmsvindue uden montering, og den dyreste er store åbningsbare enheder med montering. Her er niveauerne for hele spektret, fra ruder til terrassedøre.

Det korte svar

  • Billigste vindue er typisk et fastkarmsvindue på 1.000 til 2.500 kr. uden montering (Klar Vinduer)
  • Nye vinduer inkl. montering ligger på 4.000 til 15.000 kr. pr. vindue (Klar Vinduer)
  • Montering alene koster 1.850 til 5.000 kr. pr. vindue (Better.dk og Klar Vinduer)
  • Yderdør 3.000 til 10.000 kr. og terrassedør 14.000 til 36.000 kr. inklusive montering
  • Rudeudskiftning ligger på ca. 1.800 kr. pr. rude (Boligtilskud.dk)
  • Sammenlign op til 3 gratis tilbud, før du beslutter dig

Prisniveauer for vinduer i 2026

Vinduespriser spænder bredt, fordi en yderdør med glas og en terrassedør ofte regnes med i samme opgave. Vælger du billige fastkarmsvinduer og kun får ruderne monteret af en glarmester, kan opgaven holdes under 5.000 kr. pr. vindue. Vælger du store åbningsbare vinduer med 3-lags glas og komplet montering, ligger prisen væsentligt højere.

Alle priser i oversigten er indsamlet 16. oktober 2026 fra offentlige prisguider. Vil du vide, hvordan vi vælger de virksomheder, der sender dig tilbud, kan du læse om hvordan vi tjekker glarmestre.

Prisoversigt 2026 med kilde og dato

Tabellen viser de typiske intervaller for de opgaver, boligejere mest efterspørger, med kilde og dato på hver række.

OpgaveTypisk intervalHvad indgårKilde og dato
Fastkarmsvindue uden montering1.000 til 5.000 kr.Fastkarm er billigstKlar Vinduer, 16. oktober 2026
Nyt vindue inkl. montering4.000 til 15.000 kr. pr. vindueLevering og professionel monteringKlar Vinduer, 16. oktober 2026
Vindue ved udskiftning, inkl. moms6.250 til 18.750 kr. pr. vindueTypisk parcelhus med 12 vinduerHaandvaerkpriser.dk, 16. oktober 2026
Montering alene pr. vindue1.850 til 5.000 kr.Vinduer under 2,3 m²Better.dk og Klar Vinduer, 16. oktober 2026
Rudeudskiftning pr. rudeca. 1.800 kr. pr. rudeIsolerglas i bevarede karmeBoligtilskud.dk, 16. oktober 2026
Forsatsramme pr. vindueca. 5.000 kr. pr. vindueIsolering af eksisterende vinduerBoligtilskud.dk, 16. oktober 2026
Yderdør, inkl. moms3.000 til 10.000 kr. pr. stk.Levering, ekskl. monteringHaandvaerkpriser.dk, 16. oktober 2026
Terrassedør inkl. montering14.000 til 36.000 kr.PVC, træ/alu eller dobbeltByggeportal.dk, 16. oktober 2026
Kilder og dato. Alle intervaller er læst 16. oktober 2026 hos klarvinduer.dk, haandvaerkpriser.dk, better.dk, byggeportal.dk og boligtilskud.dk. Intervallerne er vejledende. Din konkrete pris får du ved at sammenligne op til 3 tilbud.

Tre regneeksempler på vinduesopgaver

Samme type opgave kan løses på tre måder. Beløbene er konstruerede eksempler inden for de citerede intervaller, ikke rigtige fakturaer.

  1. Rudeudskiftning i bevarede karme. 10 ruder med isolerglas leveret og monteret til 18.000 kr. (ca. 1.800 kr. pr. rude hos Boligtilskud.dk) og bortskaffelse af det gamle glas til 2.000 kr. (1.500 til 6.000 kr. hos Haandvaerkpriser.dk). I alt 20.000 kr. inklusive moms.
  2. Forsatsrammer på 6 vinduer. 6 forsatsrammer monteret på eksisterende vinduer til 30.000 kr. (ca. 5.000 kr. pr. vindue hos Boligtilskud.dk) plus bortskaffelse til 2.500 kr. I alt 32.500 kr. inklusive moms.
  3. Yderdør og terrassedør i én opgave. Yderdør i træ med glas leveret til 7.000 kr. (3.000 til 10.000 kr. hos Haandvaerkpriser.dk), terrassedør i træ/alu leveret til 24.000 kr. (18.000 til 30.000 kr. hos Byggeportal.dk) og montering af terrassedøren til 6.000 kr. (3.000 til 12.000 kr.). I alt 39.000 kr. inklusive moms.

Priserne svinger også fra landsdel til landsdel. Ser du på vinduer i København eller vinduer i Aarhus, kan både leveringsafstande og timepriser flytte totalet. Er du usikker på, hvem du skal vælge, så læs vores guide til valg af vinduesfirma.

Få prisen på din egen opgave

Beskriv din opgave én gang, og modtag op til 3 tilbud fra glarmestre, vi har kvalitetstjekket.

Få 3 gratis tilbud

Ofte stillede spørgsmål

Hvad koster montering af et vindue alene?

Better.dk angiver 1.850 til 2.850 kr. pr. vindue for vinduer under 2,3 m², og Klar Vinduer angiver 2.500 til 5.000 kr. for professionel montering, læst 16. oktober 2026.

Hvad er billigst, fastkarm eller åbningsbart vindue?

De billigste vinduer er typisk fastkarmsvinduer. Det billigste valg ligger på 1.000 til 2.500 kr. pr. vindue, og det dyreste på 3.000 til 5.000 kr. uden montering, ifølge Klar Vinduer, læst 16. oktober 2026.

Hvad koster en hel vinduesudskiftning?

En hel udskiftning i et parcelhus ligger mellem ca. 69.000 og 275.000 kr. inklusive moms ifølge Boligtilskud.dk og Haandvaerkpriser.dk, læst 16. oktober 2026.

MK

Mads og Kristian, stiftere af Få 3 Vinduertilbud

Vi læser hver opgave, matcher den med glarmestre, vi har kvalitetstjekket, og følger op, til du har tilbud på bordet.